Sprzedaż i Magazyn
Zamówienia · Faktury · Magazyn · Płatności
Zobacz nasz profil na Facebooku
Aktualna wersja 1.7

DuoKomp Sprzedaż i Magazyn - Dokumentacja

Rozdział 3.2.3.6.
Stanowiska robocze » Zakres merytoryczny » Zamówienia »
PLANOWANA DOSTĘPNOŚĆ TOWARÓW W ZAMÓWIENIACH

Spis treści    

Biężące a przyszłe stany magazynowe towarów

Jeżeli przedmiotem zamówienia są produkty (towary) z magazynu, wówczas wydanie ich odbiorcy w toku realizacji zamówienia również należy wykonać z jego poziomu. Bliżej opisane zostało to w rozdziale Wydania i zwroty z zamówień.

Jakiekolwiek wydania i zwroty towarów magazynowych, również w innych miejscach niż zamówienie, realizowane są wyłącznie na bieżącym (w chwili wydania lub zwrotu) stanie magazynowym. Nie ma od tej reguły odstępstw – w szczególności nie można wydać z magazynu więcej towaru niż się w nim w danej chwili znajduje. Użytkownik programu może jednak stanąć przed problemem jakim jest przewidywanie dostępności towarów w przyszłości. Na poziomie ogólnym program ułatwia takie planowanie poprzez wyświetlanie na liście produktów magazynowych informacji nie tylko o ilości aktualnie dostępnej, ale także zarezerwowanej w zapisanych zamówieniach oraz zaplanowanej w zapisanych dostawach. Uzupełnieniem tego jest możliwość wskazania stanów minimalnych, zejście poniżej których spowoduje wizualne powiadomienie użytkownika. Bliżej opisane zostało to w rozdziale Stany magazynowe.

Narzędzie Planowana dostępność towarów

Jeśli powyższe rozwiązania nie są wystarczające, program udostępnia bardziej zaawansowane narzędzie Planowana dostępność towarów. Działa ono w kontekście konkretnego zamówienia z uwzględnieniem jego indywidualnych parametrów i uwarunkowań. Można z niego skorzystać w zamówieniach, które zawierają choć jeden towar z magazynu. Jest dostępne także w zamówieniach o statusie projekt, kosztorys lub oferta, a także dopiero tworzonych zamówieniach, których jeszcze nie zapisano w bazie danych. Można więć wykorzystać go także do dokonania wstępnej oceny możliwości przyjęcia zamówienia przed jego wprowadzeniem do bazy danych. Aby skorzystać z narzędzia planowania dostępności towarów magazynowych, należy nacisnąć przycisk Dostępność na karcie Towary / usługi okna edycji zamówienia. Jest ono całkowicie niezależne od narzędzi dostępnych pod przyciskiem Wydania i zwroty, które pracują wyłącznie na bieżących stanach magazynowych i przynajmniej w założeniu nie służą do planowania czegokolwiek.

Widoczna w górnej części okna Planowana dostępność towarów lista produktów uwzględnia wyłącznie towary magazynowe, nawet jeśli zamówienie zawiera w ogólności też inne pozycje. Lista zawiera informację o ilości ogólnie zamówionej, pozostałej do wydania, a także przewidywanej dostępności. W przeciwieństwie do ogólnych kolumn w słowniku produków oraz stanów minimalnych, kryteria wyliczania dostępności można ustalać z uwzględnieniem parametrów konkretnego zamówienia.

W każdym wypadku kolumna pokazująca dostępność uwzględnia aktualny stan magazynowy jako podstawę dalszych obliczeń. Może on jednak zostać skorygowany o rezerwacje danego towaru dokonane w innych zamówieniach oraz o zaplanowane dostawy tego towaru. Obie te opcje można wybrać niezależnie. Inne zamówienia uwzględniane są jeśli posiadają status zamówienie i zawierają niezakończone pozycje o niezerowej ilości towaru pozostałej do wydania. Dostawy uwzględniane są pod warunkiem, że mają status oczekiwanie i posiadają nadal niezrealizowaną niezerową ilość towaru oczekującą na przyjęcie. Zakres w jakim zarówno z innych jak i danego zamówienia zostały zrealizowane wydania, a dostawy zostały już przyjęte, należy do przeszłości i znajduje odzwierciedlenie w bieżącym stanie magazynowym.

Uwzględnienie innych zamówień oraz dostaw może być skorygowane również o planowaną datę realizacji tych zamówień oraz zaplanowaną datę przyjęcia dostaw. Istotą tego jest to, że w najbardziej domyślnym przypadku brane pod uwagę są tylko inne zamówienia przewidziane do realizacji nie później niż realizacja analizowanego zamówienia, a także dostawy przyjęte nie później niż realizacja tegoż zamówienia. Można jednak ustawić również inną datę, albo wyłączyć to kryterium opcją wyboru wszystkie. Należy jednak pamiętać, że jeśli zamówienia i dostawy są wobec siebie konfrontowane wg kryterium daty realizacji i/lub daty przyjęcia, wówczas program bierze pod uwagę wyłącznie te z nich, dla których te daty wyraźnie wskazano. Pozostałe zostaną całkowicie pominięte w obliczaniu planowanej dostępności. Jedynie po wybraniu opcji wszystkie daty przestają mieć znaczenie.

W chwili otwarcia okna Planowana dostępność towarów następuje automatyczna weryfikacja dostępności w oparciu o kryteria wynikające z domyślnych ustawień programu (patrz niżej). W tym sensie wstępną weryfikację można dokonać "jednym kliknięciem" przycisku Dostępność. Aby dokonać sprawdzenia wg innych wybranych kryteriów, należy wprost użyć przycisku Sprawdź. W obu przypadkach program poinformuje wizualnie w kolumnie Status o tym czy zaplanowana ilość towarów mieści się w przewidywanych granicach dostępności czy nie. W tym drugim wypadku można użyć funkcji Skoryguj zaznaczone. Zgodnie ze swoim opisem działa ona na zaznaczonych checkboxem pozycjach poprzez takie zmniejszenie zamówionej i przeznaczonej do wydania ilości, aby zmieściła się w obliczonych limitach dostępności.

Domyślne kryteria planowania dostępności produktów w zamówieniu można wybrać w ustawieniach programu na karcie Zamówienia.

Spis treści